Filtre Kahve

Strong Coffee Beans

10 Ocak 2019

Yorum yapılmamış

Öğütülmüş kahve çekirdeklerinin bir filtreden süzülen su yardımıyla demlenmesi sonucu elde edilen kahvedir. Suyun filtreden geçerek kahveyle buluşması ve

damla damla hazneye dökülmesi nedeniyle bu yöntemle hazırlanan kahveye ‘filtre kahve’ ya da ‘damla kahve’ denilmektedir.

NASIL YAPILIYOR

Öğütülmüş kahve çekirdeklerinin bir filtreden süzülen su yardımıyla demlenmesi sonucu elde edilen kahvedir. Suyun filtreden geçerek kahveyle buluşması ve damla damla hazneye dökülmesi nedeniyle bu yöntemle hazırlanan kahveye ‘filtre kahve’ ya da ‘damla kahve’ denilmektedir. Günümüzde en çok Kuzey Amerika’da tüketilen filtre kahvenin ekipmanla demlenme yöntemleri ise şöyle:

⦁ Filtre Kahve Makinesi ile filtre kahve demleme

Orta kalınlıkta öğütülmüş kahve (bir fincan için yaklaşık 7-8 gr önerilir), üst kısımdaki filtreye yerleştirilir. Ardından su haznesine kahveyle orantılı olacak şekilde (200-300 ml arası önerilir) su eklenir ve kapağı kapatılır. Makinenin düğmesine basılır ve filtre kahve demlenmeye başlar. Damla damla akmaya başlayan kahvenin tamamı alt haznede biriktiğinde kahve içime hazır hale gelir. Son derece pratik olması sebebiyle filtre kahve makinesi en çok kullanılan ‘filtre kahve’ demleme yöntemlerinden biridir.

WhatsApp chat